Villámfotózás, avagy hogyan fotózz villámokat?
A villámfotózás a tévhitekkel ellentétben technikailag nem nehéz, sokkal inkább nagyobb szerepe van a helyszínválasztásnak és a helyezkedésnek. A legtöbbször csupán perceid vannak felállítani a technikát, beállítani a gépet és eldönteni, hogy mit szeretnél fotózni. Ha nem ismered a környéket akkor főleg nehéz dolgod van. Az olyan fotók nem a legjobbak, ahol belelóg mindenféle fa, kábel, épület a képbe. Persze a legjobb változat az, amikor bele tudsz komponálni egy traktort, templomot, szalmabálát, akármit, ami egyedivé teheti a képet. (helyeismeret nélkül ezt percek alatt megtalálni szinte lehetetlen).
Aztán ott a szél, az eső, amik tovább nehezíthetik az amúgy sem egyszerű dolgodat, de kitartás és menni fog!
Persze itt is vannak különféle helyzetek. Sokkal egyszerűbb a fotózás, ha „házhoz megy” a vihar, és „hazai” pályán tudsz fotózni. Ilyenkor ténylegesen csak a képek készítésére tudsz figyelni, nincs meglepetés.
Sokan szoktak tőlem beállításokat kérdezni, hogyan fotózzanak villámokat?
Kezdjük a könnyebb változattal, az éjszakai villámfotókkal:
Mindenképpen szükséged lesz egy stabil állványra, továbbá távkioldó is erősen ajánlott (ennek hiányában 2 másodperces időzítést is lehet használni). A kezdők többnyire meg szoktak szenvedni a fókusz állítással sötétben. Amit én alkalmazok: Af (autofókusz) egy távoli fényforrásra, ha megtalálta a gép, akkor át is rakhatod Mf-be (manuál fókusz), de persze ez után már ne tekerd a zoomot sehova, mert akkor újból kell fókuszálni. Érdemes egy teszt képet lőni, hogy sikerült-e (ha nem teszed és utólag gépen derül ki hogy mellément, akkor nagyon ideges leszel).
Gép beállítása: Az én módszerem az, hogy a villámlás távolságától függően állítom be a gépet. (erre legjobb a vizuális megfigyelés, de ha térképen szeretnéd látni, akkor a blitzortung alkalmazást, vagy oldalt célszerű használni, kis gyakorlással rájössz, hogyan működik, és látni fogod milyen távolságra és irányban villámlik tőled) Segítségként a viharvadász weboldalamon van egy másik cikkem, ami a zivatarok követésében segít, érdemes megnézni: Cikk: Hogyan követhetem a zivatarokat?
Általánosságban egy f/8 körüli értéket szoktam állítani, iso100/200, és bulb záridő. (bulb azért, mert itt én indítom és állítom is le az expot, baromi idegesítő, amikor pl 20 másodpercre vagy állítva és a 21.-ben villámlik, tapasztalat, hidd el) Ha nem szeretnél bulbozni, akkor 20-30 másodperc is jó, a villámok számától függően (ha sokat villámlik elég a 15-20, ha keveset, akkor mehet a 30).
Amennyiben több villámfotót szeretnél egy képen látni, akkor fontos, hogy ne mozdítsd el az állványt, a zoomot, és a fókuszt se, különben nagyon megnehezíted a dolgod. Utómunkára én Lightroomot és Photoshopot használok.
Napközben, világosban:
Sorozatfelvétellel érdemes próbálkozni villámfotózás terén, de legyél kitartó, és a jó reflex sem árt. Akkor érdemes próbálkozni, amikor egy villámcsatornában többször is lecsap a villám, mert akkor a 2. 3. 4. 5. stb villámot el fogod tudni kapni sorozattal. (Erre multicellás, szupercellás viharoknál van nagyobb esély általában, egy sima mezei nyári egycellás zivatarnál többnyire csak 1-1 villám van, így azzal nehezebb eredményt elérni.
Amennyiben nagyon nem megy, de mindenképp szeretnél valami villámos anyagot, akkor inkább csinálj videót vagy timelapset.
TELEFONOS villámfotózás:
Ez egy nehezebb műfaj, de nem lehetetlen. Sötétben hasonló a helyzet, mint a gépes fotók esetében: amennyiben olyan telefonod van, amiben van manuális beállítási lehetőség, akkor azzal kezd. Itt is állványra lesz szükséged, valamint hosszú záridőre, a legalacsonyabb ISO beállítás mellett. Záridőt 10-30 másodperc közé lődd be, ha közel villámlik és/vagy sok a villám akkor inkább 10, ha messze és kevés a villám, akkor 30.
iPhone felhasználóknak plussz infó: 30 másodperces záridőt csak állványról enged (kézben tartva érzékeli ha mozog a telefon és akkor csak 3 másodperc körülit fog engedni).
Ha nincs manuális mód a telefonodon, akkor érdemesebb inkább videót csinálni. (akár állványról is és utólag felgyorsítva még egész látványos is lehet!)
Napközben/világosban érdemesebb inkább videót készíteni.
Az alábbi kép egy videóból vágott, majd utómunkázott kocka:
Amennyiben van jól sikerült képed, akkor azt FOTÓS csoportunkba várjuk, ha sima észlelői fotókat töltenél fel, akkor gyere VIHARVADÁSZ csoportunkba.
Kérdéseket itt kommentben, vagy facebookon is írhattok, vagy e-mailben is megkereshettek: info@tiszavolgyidavid.com
További cikkeim: Cikkek / Blog – Davidi Photo
És akkor végül jöjjenek a legjobbnak ítélt viharvadászós képeim: